Постраждати від домашнього насильства у місті та селі – які перспективи отримати допомогу?Напередодні старту 22-ої світової кампанії «16 днів проти гендерного насильства» експерти розглянули проблему насильства в сім’ї у контексті особливостей діючих захисних механізмів та можливостей отримання допомоги постраждалими, при цьому зважаючи на інституціональну й інші специфіки великого міста та села, які суттєво різняться. Обговорення відбулося у рамках прес-клубу «Як захиститися від домашнього насильства у місті та селі?»

Щороку лише офіційна статистика звернень до міліції та соціальних служб за фактами вчинення насильства в сім’ї стабільно перевищує сотню тисяч. Громадські організації з усієї України паралельно приймають тисячі звернень і допомагають постраждалим. Те, чого найперше потребують жертви, це фахова психологічна підтримка, юридична консультація та надання притулку для тимчасового проживання.

«Національна «гаряча лінія» з протидії домашньому насильству 0 800 500 335 або 386 – це безкоштовний загальнонаціональний ресурс, за допомогою якого вже понад 30 тисяч українців отримали первинні консультації. Цього року кількість дзвінків складає 6 100, з них більше половини – дзвінки з сіл та містечок, - розповіла президента Міжнародного жіночого правозахисного центру «Ла Страда-Україна» Катерина ЛЕВЧЕНКО. – Наступний крок після консультування - організація надання допомоги, а саме притулку і безпосереднього соціального супроводу. За даними моніторингу, проведеного у рамках соціальної програми «Скажімо НІ домашньому насильству», на область у середньому є 25 місць у закладі, який знаходиться в обласному центрі. При цьому, в деяких регіонах – Вінницькій, Полтавський, Харківській областях – притулків немає взагалі. У Києві ситуація краща – маємо 4 спеціалізовані шелтери для постраждалих від насильства в сім’ї, проте сумарна кількість місць у них становить близько 50».

Протягом року три регіональні громадські організації - «Центр Правової Допомоги» (м. Ковель Волинської обл.), «Правова єдність» (м. Біла Церква Київської обл.) та «Молодіжний центр регіонального розвитку» (смт. Білозерка Херсонської обл.) надавали безпосередню правову допомогу жертвам насильства та налагоджували співпрацю з місцевими державними органами для надання захисту постраждалим. На базі цих організацій діють центри правової інформації та консультації, що входять до всеукраїнської мережі центрів, створених у рамках ініціативи «Посилення правових можливостей бідних верств населення» і надають безкоштовну первинну правову допомогу в невеликих громадах.

У містечках та селах потреба у допомозі постраждалим від насильства стоїть особливо гостро. «Сьогодні врятуватися від хатньої тиранії у селі, на жаль, практично неможливо, - констатує Олена МАТВІЙЧУК, голова громадської організації з Волинської області «Центр правової допомоги» та керівниця проекту «Посилення правових можливостей жінок, які зазнали насильства в сім’ї», за підтримки МФ «Відродження». -Були випадки, коли жінки приїздили до нас за останні гроші з надією знайти порятунок. Зверталися люди похилого віку, які в сльозах розповідали про знущання з боку своїх дітей, приходили по допомогу і неповнолітні дітки. У маленьких громадах жертвам домашнього насильства фактично взагалі немає куди звернутись за правовою допомогою та за захистом».

В результаті втіленого проекту «Посилення правових можливостей жінок, які зазнали насильства в сім’ї» за підтримки МФ «Відродження» організаціям на місцях вдалось поглянути на проблему домашнього насильства під кутом можливості реального захисту потерпілих в місті та в селі.

Всі досягнення організацій – учасників проекту, а також рекомендації щодо протидії проблемі домашнього насильства висвітлені в посібнику для громадських організацій та активістів в громадах «Домашнє насильство: актуальні проблеми та шляхи вирішення», оскільки вважають, що чим більше громадських організацій та активістів будуть займатись проблемою домашнього насильства, тим швидше вдасться зміни ситуацію на краще – в сторону реального захисту жертв.

 

Наостанок Центр «Ла Страда-Україна» поділився новиною, що протягом «16 днів проти гендерного насильства» у соціальних мережах під хештегом #SeeTheSigns (Побач знаки) будуть поширюватися креативні картинки з повідомленнями про ознаки домашнього насильства, розроблені у рамках соціальної ініціативи «Скажімо НІ домашньому насильству».

 


Назад