Запитання та відповіді

Хочу знайти роботу за кордоном та скористатись послугами фірми, яка пропонує працевлаштування за кордоном. Наскільки можна довіряти такій фірміі? Як можна перевірити її надійність?

Для того, щоб мати право на працевлаштування українських громадян за кордоном, фірма повинна мати ліцензію, видану Міністерством праці та соціальної політики України. Перш ніж співпрацювати із фірмою, поцікавтеся у її представників наявністю такої ліцензії.

Обов’язково зверніть увагу на вид діяльності, на яку фірма отримала ліцензію. Існує багато фірм, які мають ліцензії тільки на консультування з приводу працевлаштування, хоча й пропонують послуги з працевлаштування за кордоном.

Більш детальну інформацію про фірми, які займаються працевлаштуванням, а також перевірити наявність та дійсність їх ліцензій Ви можете отримати зателефонувавши на Національну ”гарячу лінію” з питань запобігання торгівлі людьми Центру ”Ла Страда-Україна” щосуботи з 10.00 до 14.00.

 

Моя дочка хоче поїхати за кордон по програмі Аu pair. Що це за програма і які умови участі в ній?

Система Аu pair існує в світі з 1960 року і передбачає проживання в сім'ї та догляд за дитиною з метою вдосконалення мови та вивчення культури приймаючої іноземної країни протягом 1 року.

Україна отримала можливість участі в програмі з початку 90-х років. Згідно з правилами цієї системи, брати участь в ній може особа віком від 19 до 24 років, яка не має дітей.

Приймаюча сім'я забезпечує оплату витрат, пов'язаних з виїздом та поверненням в Україну, проживання та харчування, відвідування мовних курсів, проїзний квиток для відвідування мовних курсів (тільки для Німеччини), щомісячну виплату грошей на поточні витрати (близько 300 євро).

Сім'я також бере на себе витрати, які пов'язані з медичним страхуванням та страхуванням від нещасних випадків (тільки для Німеччини). Ця страховка не розрахована на лікування хронічних та психічних захворювань.

У свою чергу молода особа зобов'язана доглядати за дитиною (близько 30 годин на тиждень), відвідувати мовні курси.

 

Через Інтернет дочка познайомилася з іноземцем. Вони листувалися протягом року, а тепер бажають побачити один одного. Чоловік запрошує до себе. Як вона може вберегтися від небезпеки?

Бажано, щоб перша зустріч відбулася в Україні або, принаймні, на “нейтральній” території. Інакше Ваша дочка може потрапити у залежність від цього чоловіка.

Якщо ж зустріч буде відбуватися за кордоном, радимо:

• нікому не довіряйте свій паспорт (документи, які підтверджують Вашу особистість завжди повинні знаходитись тільки при Вас). Зробіть декілька ксерокопій закордонного паспорту та візьміть їх із собою, одну копію не забудьте залишити вдома родичам або знайомим, яким довіряєте більше всього;

• важливо залишити вдома детальну інформацію про місце перебування за кордоном, а також інформацію про Вашого знайомого, який запрошує Вас, а саме: його адресу, номер телефону, Вашу спільну фотографію, ксерокопію його паспорта;

• домовтесь з родичами про те, як будете підтримувати зв’язок. Перед поїздкою за кордон домовтесь про умовне слово, яке буде означати, що необхідна допомога (наприклад, вночі можна сказати: „Доброго ранку!”);

• дізнайтесь номери телефонів Посольства та Консульства України за кордоном. У випадку складної ситуації або загрози життю, необхідно звернутися за допомогою до представництва своєї країни;

• візьміть із собою також телефони неурядових організацій, які надають допомогу (тимчасове проживання, юридичні консультації, харчування та речі першої необхідності) людям, що опинились скрутній ситуації;

• у випадку насильства або порушення прав телефонуйте на Національну „гарячу лінію” з питань протидії торгівлі людьми „Ла Страда-Україна”.

 

Сестра з метою працевлаштування поїхала до ОАЕ. Вона подзвонила додому і повідомила, що у неї забрали документи і примушують займатися проституцією. Вона просила допомогти їй повернутися в Україну. Як я можу їй допомогти?

Міжнародний жіночий правозахисний центр «Ла Страда-Україна» безкоштовно допомагає у розшуку безвісті зниклих за кордоном та поверненні на батьківщину потерпілих від торгівлі людьми.

Для того, щоб розпочати розшук та сприяти у поверненні, надішліть, будь ласка, на нашу поштову адресу (03113, Київ, а/с 26, Центр "Ла Страда-Україна") або електронною поштою (info@lastrada.org.ua) такі дані:

• Прізвище, ім'я та по-батькові особи, що розшукується/повертається;

• Місце проживання в Україні

• Дата, мета поїздки за кордон

• Місце перебування за кордоном, а також контактні телефони (якщо є)

• Надішліть останню фотокартку та зазначте, якщо є, особливі прикмети

• Номер та серія закордонного паспорта, ким виданий, до якого терміну дійсний

• Контактна адреса та телефон родичів, які розшукують особу за кордоном

• Прізвище, ім”я, по-батькові та адреса проживання особи, яка звертається про допомогу.

• Вкажіть, коли останній раз телефонувала чи надсилала лист особа, що розшукується. Під час телефонної розмови спробуйте дізнатися, детальну інформацію про місцезнаходження особи (назва міста, вулиці; якщо ця інформація недоступна - що видно із вікон будинку, де знаходиться особа тощо). На основі вище перерахованих даних надсилається запит в МЗС України, посольство України в країні, де перебуває особа, що розшукується, неурядові та міжнародні організації.

 

Я хочу працювати за кордоном. Звернулася за послугами до фірми. Мені обіцяють легальне працевлаштування. Що одначає легальне працевлаштування?

Легальне працевлаштування (за незначним винятком) можливе лише в тих державах, із якими Уряд України уклав міжурядові договори про трудову діяльність, взаємне працевлаштування громадян та їх соціальний захист з урядами інших країн. На сьогодні такими країнами є: Білорусь, Вірменія, Латвія, Литва, Молдова, Польща, Російська Федерація. Якщо особа збирається працевлаштуватися у вище перерахованих країнах, то необхідно підписати контракт з роботодавцем.

У контракті повинні чітко перераховуватися такі умови працевлаштування: де і за яким фахом Ви будете працювати, скільки годин на добу, розмір зарплатні. Легальне працевлаштування в інших країнах можливе лише для представників рідкісних професій або висококваліфікованих спеціалістів (спортсменів, діячів мистецтва, науковців тощо).

У випадку, коли особа збирається їхати в країну, яка не уклала з Україною договір про працевлаштування, необхідно отримати від роботодавця запрошення, написане на Ваше ім'я.

На основі контракту та запрошення відкривається робоча віза. Тільки робоча віза надає право працювати легально за кордоном.

 

Збираюся працевлаштуватися за кордоном. Фірма гарантує легальне працевлаштування і пропонує укласти контракт. Як повинен виглядати такий контракт?

Перш за все необхідно укласти договір із фірмою про надання посередницьких послуг з працевлаштування за кордоном.

Уважно прочитайте цей договір. Ви маєте чітко зрозуміти та усвідомити, які послуги зобов’язується Вам надати даний посередник, та що буде у випадку, коли він не надасть послуг, передбачених у договорі.

Після того, як Ви підписали договір (контракт) з фірмою Вам запропонують укласти ще один договір (контракт) з роботодавцем.

(Трудова угода) контракт має бути написаний 2 мовами: українською та мовою країни, куди Ви їдете.

У тому випадку, коли Ви не все розумієте з контракту написаного іншою мовою, необхідно його перекласти. Ніколи не ставте підпис, якщо Ви не розумієте значення хоча б декількох слів у контракті.

Контракт не повинен містити речень, які неточно описують роботу і мають розпливчастий сенс (наприклад, особа зобов’язана виконувати інші види робіт).

Важливо, щоб у контракті чітко вказувалися умови працевлаштування, місце роботи, час, зарплатня, мало місце медичне страхування.

Якщо країна, у яку працевлаштовується особа, не має з Україною ніяких договорів про співпрацю, то крім контракту, роботодавець повинен вислати запрошення. Запрошення та контракт нададуть підстави для отримання робочої візи і легального працевлаштування за кордоном.

 

Фірма пропонує допомогу в оформленні візи для роботи за кордоном. Де можна перевірити, яку візу відкрила фірма?

Лише робоча віза надає право легального працевлаштування за кордоном. Кожне посольство іноземної держави в Україні має власну систему кодування різних видів віз.

Для того, щоб дізнатися, який тип візи був відкритий фірмою, необхідно зателефонувати в посольство країни, де збираєтеся працювати, в Україні і назвати код візи, яка проставлена у Вашому закордонному паспорті.

 

Познайомилася з італійцем через шлюбну агенцію. Листувалися близько року та зустрічалися декілька разів в Україні. Пропонує оформити стосунки в Італії. Чи треба оформляти шлюбний контракт?

Радимо скласти шлюбний контракт. Наявність такого контракту захистить Ваші інтереси впродовж шлюбу та при розлученні.

Якщо контракт складений іншою мовою, бажано перекласти його на зрозумілу Вам мову, щоб уникнути можливих непорозумінь.

Не підписуйте контракт, у якому не вказуються права та обов’язки кожної із сторін під час шлюбу, а також у разі розлучення.

Обов’язково зверніть увагу на право опіки над дитиною у випадку розлучення.

Крім того, бажано проконсультуватися з приводу укладення контракту з юристом з міжнародного права. Юрист допоможе докладно ознайомитися із шлюбним законодавством у даній країні, яке може суттєво відрізнятися від українського.