Україна вперше приєдналася до святкування Міжнародного дня дитячих «гарячих ліній»Сьогодні, 17 травня 2013, світ усьоме відзначає щорічний Міжнародний день дитячих «гарячих ліній» та телефонів довіри. Цього року тема свята:  «Розширення прав і можливостей дітей та молоді".

Дитячі «гарячі лінії» дають дітям можливість анонімно поговорити з кимось і знати, що вони будуть почуті. Майже у всьому світі вони допомагають дітям і молодим людям подолати свої проблеми, надають їм можливість взяти під контроль своє життя. Фахівці, які працюють на дитячих лініях, слухають, консультують і, за необхідності, перенаправляють маленьких абонентів в інші організації з захисту прав дітей. 

Міжнародний день дитячих телефонів довіри був започаткований 2007 року глобальної мережі дитячих телефонів довіри – Child Helpline International (CHI). Ця мережа включає в себе 173 членів – організацій, які забезпечують роботу дитячих телефонів довіри, у 142 країнах світу. З моменту заснування мережі - 2003 року - всі члени мережі прийняли 126 000 000 дитячих дзвінків по всьому світу.

Нагадаємо, що з січня 2013 року у Міжнародному жіночому правозахисному центрі «Ла Страда-Україна» розпочала свою роботу єдина в Україні Національна дитяча «гаряча лінія». Вона є асоційованим членом Міжнародної асоціації дитячих «телефонів довіри» і за перші чотири місяці своєї роботи отримала більше 10 000 дзвінків.

«Діти звертаються на «гарячу лінію» з різноманітних питань, кожне з яких сприймається абсолютно серйозно. Найбільш актуальними залишаються питання насильства та жорстокого поводження, стосунків з друзями та однолітками, стосунків у сім’ї, психологічні проблеми тощо»,  - розповідає директорка департаменту Національних «гарячих ліній» Центру «Ла Страда-Україна» Ірина МИДЛОВЕЦЬ. 

Аналіз звернень показує, що більшість проблем і питань, з якими стикаються діти і молоді люди, є схожими незалежно від їх походження і умов життя. «“Гаряча лінія” отримує дзвінки від дітей різного віку. Найбільш активними є підлітки 13 -15 років» - відзначає консультант Національної дитячої Альона КРИВУЛЯК.

Створення Національної дитячої «гарячої лінії» відповідає положенням міжнародних документів із захисту прав дитини, зокрема Конвенції № 201 Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації та сексуального насильства. Стаття 13 цієї Конвенції носить назву «Лінії допомоги». «Кожна Сторона вживає необхідних законодавчих або інших заходів для заохочення й підтримки створення інформаційних  служб, зокрема служб телефонної допомоги або допомоги в мережі Інтернет, для надання порад абонентам, навіть конфіденційно або з належним урахуванням анонімності».

Діяльність «гарячої лінії» Центру «Ла Страда – Україна» знайшла підтримку в Заключних рекомендаціях Комітету ООН з прав дитини, за результатами розгляду 3-ої та 4-ої об’єднаної доповіді України про виконання Конвенції ООН з прав дитини (п. 81 – 82).


Назад